Wielcy odkrywcy i podróżnicy – słynne wyprawy i ekspedycje

Wielcy odkrywcy i podróżnicy – słynne wyprawy i ekspedycje

W naszej historii jest wielu, którzy posiadali ducha poszukiwacza przygód i zdecydowali się zbadać nieznane. Wielcy odkrywcy wielokrotnie ryzykowali życiem by ich niepowtarzalne doświadczenia zostały poznane przez cały świat. Dziś, kiedy mapa świata zdaje się szczelnie wypełniona wodami i lądami, kiedy zuchwale pozwalamy sobie sądzić, że odkryto wszystko, co czekało na odkrycie, a nasze zainteresowania kierują się na to, co pozaziemskie, tracimy z oczu znaczenie dokonywanych przez wieki odkryć geograficznych.

Co kieruje ludźmi, którzy wyruszają w dalekie i niebezpieczne podróże? Ciekawość nieodkrytego? Ambicja, żądza przygód czy może chciwość? Powody kierujące śmiałymi podróżnikami oraz skutki wypraw niejednokrotnie zaskakują współczesnych badaczy i głodnych wiedzy miłośników historii.

mt_adplace_blog_post_img

Epoka wielkich odkryć georaficznych

Epoka udokumentowanych odkryć geograficznych rozpoczyna się ponad pięćset lat temu od rewolucyjnych zmian zasad żeglugi po otwartych wodach oceanów zapoczątkowanych przez Henryka Żeglarza oraz słynnych żeglarzy portugalskich takich jak Bartolomeu Dias. Bez wątpienia pierwsza oceaniczna wyprawa Krzysztofa Kolumba na zachód w 1492 roku uznawana jest za największe osiągnięcie w dziejach odkryć, który w zestawieniu z innymi podróżami spowodowała najwięcej zmian i na największą skalę. Niedługo potem przecierając drogę na wschód, na miano wielkiego odkrywcy zasłużył Vasco da Gama.

Kolejne dziesięciolecia wielkich odkryć to słynna wyprawa wokół Ziemi Ferdynanda Magellana czy morska wyprawa Jacques’a Cartier’a odkrywająca niezbadane dotąd wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej. Na lądzie perspektywa wielkich odkryć, połączona z bogactwem, w drogę popychała takie postacie jak Hernan Cortes, Francisco Pizzarro czy Hernando de Soto, chcących uzyskać sławę wielkiego odkrywcy.

Odkrywcy nowych lądów i badacze przyrody

Przez długi czas wyprawy badawcze podejmowano głównie z pobudek religijnych i chęci podboju nowych terenów oraz zdobycia bogactwa i sławy. Jednak w XVIII wieku pojawił się nowy typ wszechstronnie uczonych podróżników, którzy z poświęceniem, wyjątkową energią i zaangażowaniem, podejmowali się wypraw badawczych, popychanych coraz dalej i dalej ciekawością nowego i różnorodnego świata. Kapitan Bougainville czy James Cook to prawdziwi wielcy odkrywcy nowych lądów. Szczególną ekspedycją w głąb kontynentu Ameryki Północnej kuszących wspaniałościami i tajemnicami dowodzili odważni Lewis i Clark prowadzeni przez indiańską przewodniczkę Sacajawea. W każdy niezbadany rejon na mapie świata karmieni relacjami poprzedników udawali się coraz to nowi odkrywcy.

To właśnie dzięki poszerzaniu wiedzy ludzkiej o różnych, bardzo odległych terenach kuli ziemskiej, zasobach naturalnych oraz o ludach je zamieszkujących i ich kulturze sukcesywnie odmieniało się wyobrażenie o tym, co nas otacza. W pogoni za odkryciami niezwykli mężczyźni i kobiety zdobywali się na nadludzką wytrzymałość w najbardziej niegościnnych terenach. Są też tacy, którzy nadal poszukują nieznanych miejsc na Ziemi, gotowi z wigorem i determinacją przekraczać granice tego, co znane. Być może właśnie dzięki nim rozpoczyna się nowa epoka wielkich odkryć.

Nasze artykuły wprowadzą Cię w świat najdawniejszych dalekich podróży i odkrywania nieznanych lądów. Z nami przeżyjesz niezwykłe przygody, poznasz odważnych, zdeterminowanych, pełnych pasji i energii oraz niewątpliwej wiary w swoje możliwości ludzi, których dokonania zmieniły świat. Opiszemy tu sylwetki największych odkrywców i podróżników, dzięki którym ludzkość poznała świat i nawiązała kontakt pomiędzy odległymi miejscami na Ziemi.

W naszym serwisie dowiesz się w jaki sposób badacze odkrywali nowe lądy, jak wyglądało ich życie przed i po dokonaniu wielkich odkryć, ale przede wszystkim opowiemy Ci jak przebiegały podróże, które kiedyś wydawałoby się, mogą odbyć się jedynie w sferze marzeń. Marzeń, które dzięki uporowi, ambicji i sile doprowadziły do wielkich odkryć i decydowały o końcowym sukcesie najwybitniejszych podróżników.

Poniżej przedstawiamy Państwu listę na którą zapisali się wielcy odkrywcy, którzy naszym zdaniem najbardziej przyczynili się dla rozwoju i dobra ludzkości.

Source

/ 5.

Biuro podróży at promarTRAVEL | Website | + posts

Planujesz urlop, ale nie masz ochoty organizować samodzielnie całego wyjazdu? Czujesz, że logistyka może cię przerosnąć? Postaw na profesjonalną pomoc w tym temacie! Dowiedz się, czym warto się kierować, wybierając najlepsze biuro podróży.

Written by Promar

Planujesz urlop, ale nie masz ochoty organizować samodzielnie całego wyjazdu? Czujesz, że logistyka może cię przerosnąć? Postaw na profesjonalną pomoc w tym temacie! Dowiedz się, czym warto się kierować, wybierając najlepsze biuro podróży.

Leave a comment