Aktorstwo traktowali jak wielką przygodę. Co teraz robią Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński?

Aktorstwo traktowali jak wielką przygodę. Co teraz robią Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński?

  • W latach 70. cała Polska znała ich jako Dudusia i Poldka z „Podróży za jeden uśmiech” oraz Julka i Cegiełkę w „Stawiam na Tolka Banana”
  • Filip Łobodziński nie planował kontynuować kariery aktorskiej – chciał zostać dziennikarzem i tłumaczem
  • Henryk Gołębiewski udział w filmach i serialach traktował jako odskocznię od codzienności
  • Mogło dzielić ich wiele, ale łączyło to, jak podchodzili do występów na ekranie – traktowali to jako przygodę
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Filip Łobodziński urodził się w Warszawie. To w tamtejszej szkole odkryła go ekipa zajmująca się dubbingiem zagranicznych filmów. Szukali bardzo dobrze czytających dzieci, a przyszły Duduś radził sobie z tym świetnie, jeszcze zanim trafił do szkoły podstawowej. Jego kariera zaczęła się od dubbingowania zagranicznych filmów.

Filip Łobodziński i Maciej Orłoś (1970 r.)Filip Łobodziński i Maciej Orłoś (1970 r.) – Zbigniew Wdowiński / PAP

mt_adplace_blog_post_img

Henryk Gołębiewski pochodził z dużej rodziny i był najmłodszy z dziewięciorga dzieci. Jak sam wspominał w późniejszych wywiadach, może i w domu było biednie, ale było też wesoło, a starsi opiekowali się młodszymi, razem też rozrabiali na podwórku. To właśnie tam grupę dzieciaków dostrzegł twórca filmów młodzieżowych Janusz Nasfeter. Zaprosił hałaśliwych sąsiadów na przesłuchanie. Z całej grupy tylko nastoletni Henryk Gołębiewski dostał rolę.

„Abel, twój brat” z 1970 r. był pierwszą produkcją, przy której się spotkali. Dla Gołębiewskiego był to filmowy debiut, Łobodziński wcześniej pojawił się w niewielkiej roli w filmie „Taki duży chłopiec” produkcji radzieckiej. „Abel, twój brat” był dramatem psychologicznym o wrażliwym chłopcu, który próbuje zwalczyć nadopiekuńczość swojej matki i jednocześnie zaskarbić sobie sympatię kolegów z nowej klasy. Reżyserem był sąsiad Gołębiewskiego – Janusz Nasfeter.

Potem były najbardziej znane produkcje z ich udziałem –”Podróż za jeden uśmiech” gdzie wcielili się w Dudusia i Poldka oraz „Stawiam na Tolka Banana”. Szczególną sympatię widzów zaskarbili sobie jako dwa zupełnie różni chłopcy podróżujący wspólnie autostopem przez Polskę.

– Wcześniej czytałem tę książkę i to był mój charakter – opowiedział ostatnio w produkcji „Alarm!” TVP Henryk Gołębiewski, niezapomniany Poldek. Łobodziński partnerował mu jako „Duduś”. – Moja postać była wstrząsająca: egoista, niezaradny, katalog cech niepotrzebnych – mówił aktor i dziennikarz. – Bawiliśmy się, w trakcie kręcenia i po filmie. Byliśmy skumplowani i razem rozrabialiśmy – przyznał Gołębiewski.

Mimo że kariera aktorska stała przed nim otworem, Filip Łobodziński nie wiązał swojej przyszłości z kinem czy telewizją ani nawet teatrem. W jednym z wywiadów powiedział, że praca na planie stresowała go, wywoływała złe emocje i problemy w szkole. W 1979 r. zagrał jeszcze w filmie „Mysz”, a potem ostatecznie porzucił aktorstwo. Cień Dudusia ciągnął się za nim jeszcze długie lata. Łobodziński przyznawał wywiadach, że w dorosłym życiu często słyszał za sobą na ulicy okrzyki „Duduś!” i nie zawsze były one mile nacechowane.

Kadr z filmu Kadr z filmu „Zanim nadejdzie dzień” (1977 r.) Na zdjęciu: Zdzisław Kozień, Henryk Gołębiewski i Anna Nehrebecka – INPULS / East News

Henryk Gołębiewski, w przeciwieństwie do kolegi z planu, nie zrezygnował całkowicie z występów. Nadal była to dla niego głównie przygoda, bo ani myślał iść do szkoły teatralnej, i zabawa. Pieniądze z kolejnych epizodycznych ról pozwalały dorosłemu już Poldkowi dobrze się zabawić. Jednak wbrew temu, co jeszcze kilkanaście lat temu pisano o nim, nigdy nie stoczył się na samo dno. W 2008 r. wystąpił w głośnym filmie „Edi” Piotra Trzaskalskiego gdzie zachwycił publiczność i krytyków, ale też został zaszufladkowany jako aktor o twarzy alkoholika lub bezdomnego.

Filip ŁobodzińskiFilip Łobodziński – Adam Jastrzebowski/REPORTER / East News

W dorosłym życiu Filip Łobodziński chciał zostać dziennikarzem i tłumaczem. Studiował Iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz w TVN, Polsat News, TVP i radiowej „Trójce”, pisał artykuły m.in. do miesięczników „Rock’n’Roll”, „Non Stop” i „Machina”. Ma na swoim koncie tłumaczenia przeszło 30 książek, a kolejne roczniki dzieciaków wychowują się na jego tłumaczeniach piosenek z animacji i aktorskich filmów Disneya – ostatnio „Aladyna” i „Króla lwa”.

Dalszy ciąg artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Jego wielką pasją jest muzyka – wraz z innym dziennikarzem Jarosławem Gugałą występuje pod nazwą Zespół Reprezentacyjny. Wspólnie nagrali już sześć albumów. Łobodziński jest też autorem tekstów piosenek Justyny Steczkowskiej, Małgorzaty Walewskiej i Anny Serafińskiej. Wśród przetłumaczonych przez niego książek znajdują się autobiografie sławnych muzyków, w tym Milesa Daviesa, Briana Johnsona z AC/DC i Johna Coltrane’a oraz wiersze i piosenki Patti Smith czy Boba Dylana.

Jakby tego było mało, Łobodziński otarł się o politykę. Pracował przez kilka lat dla Departamentu Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz w Wydziale Prasowym w Najwyższej Izbie Kontroli. Jak sam mówił, zajmował się tam tłumaczeniem pism z „języka urzędniczego na polski”.

Henryk GołębiewskiHenryk Gołębiewski – Albert Zawada / PAP

Nim los zgotował mu karierę filmową, Henryk Gołębiewski planował iść w ślady ojca i zostać malarzem pokojowym. Gdy w końcu propozycje większych ról filmowych przestały pojawiać się tak często jak kiedyś, filmowy Poldek zajął się budowlanką. Przez ponad 20 lat pracował przy remontach i na budowach, a także jako ślusarz czy szklarz. Nadal jednak można było zobaczyć go okazjonalnie jako taksówkarza, opryszka, żołnierza czy – a jakże – pijaka na drugim czy trzecim planie jakiegoś serialu.

Gołębiewski nie chciał specjalnie wracać do grania, ale pewnego dnia spotkał producenta Jerzego Gudejkę, który zaproponował mu rolę w serialu „Boża podszewka”. Potem przyszedł „Edi”, a Henryk Gołębiewski wrócił do regularnego grania. Od kilku lat pojawia się w serialu „Świat według Kiepskich” oraz paradokumencie „Lombard. Życie pod zastaw”. Chociaż ofert obecnie mu nie brakuje, już dawno zadbał, by mieć drugi fach – pracuje w firmie montującej systemy klimatyzacji.

W parze z bogatym życiem zawodowym Filip Łobodziński wiódł udane życie rodzinne. Doczekał się dwóch córek. Niestety w 2015 r. u jednej z nich zdiagnozowano glejaka mózgu. Mająca niespełna 21 lat Marysia zmarła, a dziennikarz długo nie mógł otrząsnąć się po tej stracie. Dopiero trzy lata później zdobył się na to, by porozmawiać otwarcie o tym, co jego rodzina przeżywała przez miesiące po tej strasznej diagnozie. Podobną tragedię przeżył też jego dawny kolega z planu.

Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski w 2007 r.Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski w 2007 r. – Kurnikowski / AKPA

Chociaż Gołębiewski zapewniał, że nigdy nie znalazł się na dnie, to był moment w jego życiu, gdy tragedia uderzyła niespodziewanie i mocno. Podczas prac na planie „Ediego” aktor dowiedział się, że zmarła jego partnerka Mira, z którą spędził 18 lat życia. Chociaż było mu niezwykle trudno podnieść się po tym ciosie, dzięki wielkiej pomocy ekipy filmowej, przetrwał. Kilka lat później spotkał Marzennę, z którą wziął ślub i doczekał się córeczki Róży. Dziewczynka wystąpiła wraz z ojcem w kilku odcinkach „Lombardu” – jakby chciała poszukać swojej filmowej przygody.

Data utworzenia: 9 stycznia 2022, 08:17

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.
Source

/ 5.

Biuro podróży at promarTRAVEL | Website | + posts

Planujesz urlop, ale nie masz ochoty organizować samodzielnie całego wyjazdu? Czujesz, że logistyka może cię przerosnąć? Postaw na profesjonalną pomoc w tym temacie! Dowiedz się, czym warto się kierować, wybierając najlepsze biuro podróży.

Written by Promar

Planujesz urlop, ale nie masz ochoty organizować samodzielnie całego wyjazdu? Czujesz, że logistyka może cię przerosnąć? Postaw na profesjonalną pomoc w tym temacie! Dowiedz się, czym warto się kierować, wybierając najlepsze biuro podróży.

Leave a comment